Teenage NOC s literaturou – Doubravka ožila ve víru čtení

7. 3. 2018

Kategorie: Aktuality

Teenager a knížka? Že vám tato dvě slova v dnešní době nejdou příliš dohromady? Tentokrát byste se divili. 22. základní škola v Plzni a s ní i celá Doubravka oslavily 1. března měsíc čtenáře veřejným čtením ukázek české i světové literatury.

Večer určený především mládeži přilákal i dospělé návštěvníky a všem přichystal nevšední zážitky se čtením. Spojil příjemné s užitečným a dokázal, že s knížkami není nutné jen ležet doma na gauči, číst je v knihovně nebo si jimi zpříjemňovat cestu v prostředcích hromadné dopravy. Večerní mrazivá procházka po zajímavých doubraveckých místech nabídla účastníkům Teenage NOCI s literaturou ukázky z děl českých i světových autorů.

Úřad městského obvodu Plzeň 4 ožil díky panu starostovi a oběma místostarostům městského obvodu knihou Ladislava Zibury 40 dní pěšky do Jeruzaléma. Úryvek z románu Hana Aleny Mornštajnové se v podání plzeňské spisovatelky Jitky Prokšové nesl jako vůně domácích věnečků v Café Michelle. Evžena Bočka a jeho Aristokratku jste „mohli potkat“ v Divadle Pluto i se čtenářkou a žákyní 22. základní školy, Leontýnou Synáčovou, kterou střídal amatérský herec Aleš Klimeš. Agatha Christie a její Vražda v Orient-expresu projela Domovem seniorů sv. Jiří, stroj řídil dlouholetý člen činohry Divadla J. K. Tyla, herec Tomáš Šolc. Malá galerie Thambos nabídla velkou a velmi veselou ochutnávku ze slam poetry a představila známého plzeňského slammera Anatola Svahilce. Na Dvaadvacítce sklidili potlesk ve stoje studenti Blanky Luňákové, herečky Divadla Alfa, kteří scénicky četli ukázku ze hry Jörga Isermeyera Šmik a Šmaková aneb Honba za láskou. Sedmé stanoviště, Obvodní knihovna Doubravka, se stalo útočištěm pro (Ne)obyčejného kluka v podání režiséra muzikálu Divadla J. K. Tyla, herce a dabéra, Lumíra Olšovského.

Všechna místa byla nabita kouzelnou čtenářskou atmosférou, skvělým přednesem a hlavně dětmi, žáky, studenty, nebo jednoduše teenagery, kteří se nebáli dát přednost knížce před počítačem a televizí. Že svého rozhodnutí nelitují, vyjadřují komentář jednoho z osmáků: „Z jednoho stanoviště do druhého jsme běhali jako o život, ačkoli času bylo dost. Nechtěli jsme zmeškat ani slovo. Užili jsme si večer plný dobrodružství, adrenalinu a zábavy a na 1001% ho chceme zažít znovu.“

Velké díky patří všem, kteří se podíleli na realizaci a organizaci celého večera. Dospělým, kteří Teenage NOCi půjčili své prostory, všem lidem, kteří obětovali svůj volný čas i energii na předčítání bez nároku na honorář. Rády bychom na tomto místě poděkovaly i Obvodní knihovně Doubravka, která zapůjčila většinu knih a dala dohromady úžasné odměny pro šikovné čtenáře – návštěvníky. A v neposlední řadě díky všem dětem a ostatním návštěvníkům za to, že přišli a vykouzlili spolu se čtenáři nejeden úsměv na tváři. Mělo to smysl, knihy žijí!

Mgr. Kateřina Skočilová, Bc. Michaela Krumlová – 22. základní škola Plzeň

Autory fotografií jsou Věra Lukešová, Barbora Houdková a Daniel Růžička

Teenage NOC s literaturou – Dvaadvacítka žila čtením

„Kéž by měl můj cestovní pas razítka ze všech míst, která jsem navštívil prostřednictvím knih.“ Takto znělo motto úžasné, jedinečné a veselé TeenageNOCI s literaturou, jež proběhla 1. března 2018 díky 22. základní škole a organizátorkám Kateřině Skočilové a Michaele Krumlové.

7x 15 minut zábavy, 7 výjimečných míst, 7 osobností a 7 úryvků od zahraničních, i českých spisovatelů. Sedmička byla zkrátka šťastným číslem tohoto večera.

Jako teritoria našim interpretům sloužil Dům pro seniory sv. Jiří,

kde umělec Tomáš Šolc předčítal napínavou Vraždu v Orient-expresu, galerie Thambos, ve které slammer Václav Šindelář, teda pardon, Anatol Svahilec, recitoval své verše nejen z knihy Emu mele maso. Jedním z dalších stanovišť byla naše 22. ZŠ se studenty Blanky Luňákové, herečky Divadla Alfa. V budově Úřadu městského obvodu 4 předčítali plzeňští zastupitelé zážitky cestovatele Ladislava Zibury. V Café Michelle smutný příběh z knihy Hana dojal téměř každou duši, k čemuž pomohla plzeňská spisovatelka Jitka Prokšová. A na konec dvě zastavení v Obchodním domě Centrum Doubravka. V Divadle Pluto, jste mohli slyšet knihu Poslední Aristokratka v podání amatérských herců Aleše Klimeše a Leontýny Synáčové, která je rovněž žačkou naší Dvaadvacítky. V Obvodní knihovně Doubravka dojemně četl režisér Divadla J. K. Tyla, herec a dabér Lumír Olšovský příběh (Ne)obyčejného kluka. 

Mé osobní zážitky z této noci jsou úžasné. Během obcházení stanovišť s Majdou, Bárou, Zděňkem a Verčou jsem si užil spoustu legrace. Například když nás samotná organizátorka této akce omylem uvěznila v galerii Thambos (i když na druhou stranu jsme aspoň nemohli utéct před humorem výše zmíněného Anatola Svahilce) nebo když jsme v knihovně zvedli nad hlavu transparent s nápisem „Lumír je bůh“. Z jednoho stanoviště do druhého jsme běhali jako o život, ačkoli času bylo dost. Nechtěli jsme zmeškat ani slovo.

Aniž bychom museli překonat sedmero hor, lesů a řek, užili jsme si večer plný dobrodružství, adrenalinu a zábavy. Na 1001% ho chceme zažít znovu.

Martin Jíša, VIII. C, Leontýna Synáčová, VIII. C