Absolventské práce

Kategorie: Archiv 2008/2009

Absolventské práce – téma, které v posledních týdnech doslova a do písmene hýbalo (nejen) letošními devátými třídami. Už nestačilo říci si musím, ale také chci, umím a dokážu to. Úkol, který naším žákům otevřel dveře mezi studenty, anebo ještě lépe – který jim naznačil, co znamená být dospělým. A proto přicházeli minulý týden do školy deváťáci mírně pobledlí, slavnostně oblečeni, aby obhájili svoji absolventskou práci. Jistě, nebylo to úplně bez chybičky, ale většina z Vás, našich (už brzy) bývalých žáků, to zvládla. A proto ještě jednou – blahopřejeme!

Hana Bucháčková

Jednu z mnoha opravdu výborných prací napsal Víťa Karásek z letošní 9. I. Dejme mu proto slovo:

Absolventská práce – úkol, který jsem zvládl

Absolventská práce byla jakési vyvrcholení konce devátého ročníku. O co vlastně šlo? Žák si vybere téma, které pak musí následně zpracovat a obhájit před porotou. Já osobně jsem zpracovával téma Ekologie a věnoval tomu zhruba měsíc.

Ve dnech 15. – 17. 6. 2009 se konaly na škole závěrečné obhajoby těchto prací. Naše třída přišla na řadu jako druhá, tedy v úterý 16. června. Ráno v 8:00 proběhlo slavnostní zahájení. Pak už byl každý nervózní a čekal, kdy na něj přijde řada.

Úderem půl dvanácté jsem vešel do dveří počítačové učebny, kde již čekala komise složená z paní ředitelky Světlíkové, pana učitele Hajducha a vedoucí mé práce, paní učitelky Lucie Kepkové. Je fakt, že po příchodu ze mě nervozita spadla a já tak začal obhajovat to, co jsem vytvořil, a za čím jsem si pevně stál. Zhruba po 15-ti minutách mého proslovu, kdy jsem byl sotva ve čtvrtině, mě paní ředitelka zastavila, protože by se nejspíš nedostalo na ostatní. Mou práci komise ohodnotila velice kladně, vyslechl jsem si slova chvály – prý se jednalo o práci na profesionální úrovni, a proto výsledkem bylo „za jedna“.

Víťa Karásek, 9.I