Dějepisná exkurze

Na výlet jsme jeli dne 24. května 2022, a to do Muzea v Rokycanech, Lidic a Terezína. Za exkurzi děkujeme paní učitelce Aleně Pospíšilové a paní ředitelce Boženě Světlíkové.

Muzeum na demarkační linii v Rokycanech

V muzeu je vystaven světový unikát, a to motorka Praga BD 500, kterou jsme mohli vidět ve vnitřních prostorách muzea.

V době naší návštěvy se připravoval jeden z exemplářů na natáčení filmu v Praze. Většina vozidel je funkčních, a tak dostává muzeum stále dost nabídek k natáčení filmů s válečnou tématikou.

Lidice

Po příjezdu do Lidic jsme viděli nově zrekonstruované zázemí muzea. Z malé vyhlídky u zázemí jsme si prohlédli krásný pomník, který dělala 20 let Marie Uchytilová, a také „Lidickou hrušeň“, která se musela dívat na utrpení, kterými si bývalá vesnice Lidice prošla.

Terezín Malá pevnost

Hned po vystoupení z autobusu na parkovišti se nás začal zmocňovat nepříjemný pocit. Za pár chvil jsme uviděli v aleji před námi rozlehlý židovský hřbitov, na kterém byla na počest všech zemřelých vybudovaná židovská hvězda a otrněný kříž.

Z počátku měl Terezín sloužit jako pevnost, a tudíž zde byla vybudovaná střelnice, kterou později Němci využívali jako popraviště. Nejvíce popravených lidí zde bylo těsně před koncem války, a to cca 50 židovských vězňů.

Fotogalerie:

Komentáře nejsou povoleny.