První květnový den proběhla akce May Day a 22. základní škola se ho stejně jako minulý rok zúčastnila. V Plzni se tato akce konala v ZOO. Tento rok se May Day týkal kampaně Silent Forest organizovaný Evropskou asociací zoologických zahrad a akvárií. Kampaň Silent Forest neboli Ztichlý les se týká krize pěvců v jihovýchodní Asii. Některé druhy pěvců jsou kvůli jejich výjimečnému zbarvení nebo zpěvu v obrovském počtu odchytáváni a ilegálně se s nimi obchoduje. Pokud ihned nezasáhneme, některé druhy zcela vyhynou. Silent Forest má na tuto problematiku upozornit. Výtěžek ze zoologických zahrad v České republice půjde na ochranu českých ptáků.

I přes chladnější počasí do plzeňské ZOO zavítalo mnoho návštěvníků. Akce May Day se zúčastnilo několik plzeňských škol a dále tam byla například Techmania. Každá škola či organizace měla své stanoviště s vlastním programem. My jsme měli stánek, kde jsme prodávali domácí muffiny, tematické perníčky či linecké „smajlíky“, které měly velký úspěch. Dále jsme nabízeli záložky a náramky. Vedle stánku jsme měli stanoviště tvoření, kde si děti mohly ozdobit perníčky, vyrobit náušnice, lapač snů nebo si třeba poskládat pexeso s asijskými pěvci. Naše poslední stanoviště bylo malování na obličej, které se lidem líbilo nejvíce. Speciálními barvami jsme malovali dětem na obličej různé vzory, které si sami vybraly. A tak po ZOO běhali malí tygříci, žirafy nebo květinové víly. U vchodů jsme rozdávali letáčky a pověděli jsme návštěvníkům o krizi pěvců v Asii a co je to kampaň Silent Forest. Většina lidí se o tuto kampaň zajímala, což nás velmi potěšilo.

Akci May Day jsme si moc užili. Pomohli jsme pěvcům, věnovali se dětem a užili si příjemný den v ZOO ve společnosti zvířat.

Klára Horáková

Pomoc pěvcům na naší škole

Kampaň Silent Forest se týká ohrožených druhů pěvců, pomáhat lze však i v našem okolí. Velké nebezpečí pro naše zpěvné ptáky představují vedle ubývání a znečištění krajiny velké skleněné plochy. Ty odráží okolní stromy a pták nemá možnost zjistit, že narazí do skla. Kolik ptáků se takto zabije u nás, přesně nevíme, odhady se pohybují okolo 1 milionu.
Jak už jistě z médií víte, jedna silueta dravce na celé sklo nestačí. Zapotřebí je vytvořit plochu, které pro ptáka představuje pevný objekt, kolem kterého se nesnaží proletět. Ideální jsou objekty ve vzdálenosti 10 cm. Proto se žáci 5. D spolu s panem učitelem Milošem Bickem rozhodli vyzkoušet tuto metodu na nejvíce rizikové místo na naší škole – spojovací chodbě mezi I. a II. stupněm. Žáci postupně polepili skla průhlednými UV foliemi, které jsou pro ptáky viditelné. Věříme, že i takto malá část zabrání zbytečným úhynům a pomůže.

Magdaléna Berkovská

Komentáře nejsou povoleny.