Informace o škole

Poloha

22. základní škola Plzeň leží v severovýchodní části Plzně v městské části Doubravka, konkrétně v ulici Na Dlouhých 49.

Areál školy se nachází v příjemném a tichém prostředí doubraveckého sídliště a v nejbližším okolí se rozprostírá klidný Špitálský les.

Ke škole se můžete dopravit nejlépe trolejbusem linky č. 13 (zastávka Ke Špitálskému lesu), který staví přímo před školou, nebo můžete využít nedaleké trolejbusové a autobusové zastávky Opavská (linky č. 16, 29 nebo 30).

Autor/zdroj: Pavel Cvrček, licence: CC-BY-SA.

Sousoší RADOST

Pískovcové sousoší před 22. základní školou v Plzni je společným dílem sochaře a keramika Zdeňka Jílka a architekta a malíře Klementa Štíchy.

Sousoší představuje soubor tří klečících postav (dva muže a jednu ženu) provedených v pískovci na mramorovém soklu. Signováno „ZJ 66“.

Toto rozměrné pískovcové sousoší představuje příklon ke geometrizované figuraci, při níž se autoři inspirují díly kubismu (jeho nejvýznamnějším představitelem je španělský umělec Pablo Picasso). Jílek u svého sousoší abstrahoval postavy téměř na základní geometrické formy.

Více informací na portálu Křížky a vetřelci.

Zdroj: Radost. Křížky a vetřelci: Katalog drobného umění na území Plzně [online]. Plzeň: Pěstuj Prostor [cit. 2018-01-16].

Dostupné z: http://krizkyavetrelci.plzne.cz/katalog/dilo/247/