TeenageNOC s literaturou 2023

Byl čtvrtek 9. března 2023 a v půl šesté večer se na sedmi místech Doubravky usadili naši první návštěvníci. Rozsvítily se lampičky a vzácní hosté, mezi nimi například Lumír Olšovský, Vladimír Pokorný nebo Michal Štěrba, se pustili do čtení. Právě odstartoval 6. ročník TeenageNOCi s literaturou.

Čtenářský večer nejen pro náctileté pořádáme na doubravecké Dvaadvacítce od roku 2018. Dva ročníky pandemie převlékla do online kabátu, ale již druhým rokem vyráží žáci, studenti, ale i řada dospělých po stanovištích, aby slyšeli číst ty nejpovolanější. Letos mezi nimi byli již zmiňovaní herci Divadla J. K. Tyla nebo moderátorka a herečka Divadla Alfa Kristýna Franková. Svým vtipem a uměním improvizovat nadchl teenagery i mistr ve slam poetry Anatol Svahilec. Návštěvníci se díky studentům Blanky Luňákové a Lukáše Ondruše mohli nechat vtáhnout do dvou ukázek z divadelních inscenací, zaměřených na aktuální témata – závislosti a svět plastické chirurgie.

Rády bychom prostřednictvím těchto řádek poděkovaly všem, kteří pomohli vytvořit kouzelnou atmosféru večera. Čtenářům, pedagogům, pomocníkům, návštěvníkům a zejména těm, kteří s námi v organizaci věrně drží partu – Obvodní knihovně Doubravka, Gymnáziu Luďka Pika, firmě ČSAD autobusy, a.s., Úřadu městského obvodu 4 a v letošním roce poprvé i Základní a mateřské škole pro sluchově postižené Plzeň. Moc si vážíme vaší vstřícnosti a ochoty, bez vás by to nešlo.

Zaujalo vás spojení večerní procházky s literaturou? Propásli jste letošní ročník TeenageNOCi? Nebuďte smutní! Hlídejte naše sociální sítě a příští březen se budeme těšit na viděnou.

Kateřina Skočilová, Michaela Krumlová (22. základní škola Plzeň)

Fejeton

Dnes, už dnes! Vykřikla jsem hned po probuzení a zahleděla se na kalendář se zaškrtnutým datem 9. března a nápisem TeenageNOC. Rozrušením jsem zapomněla, co se ráno obvykle dělá. Vyčistit vlasy, učesat zuby. Ne počkat, špatně, vyčistit zuby, učesat vlasy, už vím. Došla jsem do kuchyně a strčila si rohlík do pusy. Pak jsem se přesunula před šatník a dvacet minut vybírala, co si vezmu na sebe. No, tak to má snad každá holka, ale dnes na tom extra záleželo. Vzala jsem si to nejhezčí oblečení a pomalu vyrazila pravou nohou do nového, literárního dne.

Ve škole to nestálo za řeč, ale odpoledne nakoplo můj den lepším směrem. Procházely jsme s holkama jedno stanoviště TeenageNOCi po druhém a moje nálada se lepšila více a více, také ale bylo více a více hodin a nám docházely dvě věci, stanoviště a baterka na mobilu. Aaa, katastrofa, myslím ta stanoviště, ne mobil. Nevím, co budu dělat bez toho, aniž bych věděla, jak to dopadlo s chlapcem bez nohou, se Šotkem a koňskými závody, a co hůř, nedokážu si představit, že bych dnes usínala bez čtení od Lumíra Olšovského, Vladimíra Pokorného nebo Michala Štěrby. Tahle představa mě děsila asi jako prostředí Prašiny, kde jsem se právě díky Lumírovi nacházela. Blížilo se poslední stanoviště, kde jsme vyplnily kvíz, teda spíše snažily se vyplnit. Cestou domů jsme přemýšlely o tom… co bude k večeři, dobře, a hlavně o tom, jak se těšíme na příští ročník TeenageNOCi s literaturou.

Veronika Lišková, IX. B (22. základní škola Plzeň)

Fotogalerie

Komentáře nejsou povoleny.