Exkurze do Švýcarska 2023

1. května – 5. května 2023

Gruyères – Chillon – Montreux – Ženeva – Chamonix

Dne 1. 5. 2023 ve večerních hodinách se žáci 22. základní školy sešli u autobusu a vyrazili na výpravu do Švýcarska. Protože cesta trvala přibližně 8 hodin, šel někdo spát, někdo si pouštěl písničky nebo si povídal s kamarády.

Hned ráno jsme dojeli do jednoho z nejhezčích měst Švýcarska – Gruyères. Nejdříve jsme si prohlédli město a pak navštívili sýrárnu De Gruyère. Naším elektrickým průvodcem byla kravička Třešinka. Díky ní jsme se dozvěděli, jak se vyrábí sýr, a nakonec jsme ochutnali různě zrálé sýry. Také jsme prozkoumali čokoládovnu Maison Cailter. Dozvěděli jsme se historii čokolády a měli jsme možnost si zde vzít mnoho vzorků čokolády zdarma. Po doplnění zásob jsme byli ve městě Vevey, v němž jsme si zvenku prohlédli Alimentárium a sochu Charlieho Chaplina. Také jsme se pokochali nad krásou Ženevského jezera, kolem kterého jsme dojeli do městečka s názvem Evian, kde jsme byli ubytovaní a zakončili tento den vydatnou večeří.

Druhý den jsme se po snídani vypravili na hrad Chillon. Tam jsme si prohlédli vnitřek hradu a nakoupili drobné suvenýry. Od památky jsme ušli 4 km podél Ženevského jezera. Zastavili jsme až ve městě Montreux, v němž jsme pozdravili sochu Freddiho Mercuryho a naobědvali se. V Lausanne jsme se pak jeli autobusem podívat do Olympijského muzea a na sochu Emila Zátopka. Cestou do Ženevy jsme měli možnost na chvilku zastavit a prohlédnout si budovu OSN a tzv. Zlomenou židli, která upozorňuje na oběti nášlapných min. V Ženevě jsme viděli vodotrysk Jet d’Eau, sochu císařovny Sissi, květinové hodiny, radnici. Po návratu do hostelu jsme se zase navečeřeli a ulehli ke spaní.

Poslední den jsme brzo vstávali, abychom stihli program dne. Nejdříve jsme dojeli autobusem do města Chamonix, kde jsme pak přesedli do historické železnice – zubačky. Tou jsme vyjeli na vyhlídku s kavárnou, ve které si někteří z nás koupili jídlo. Až když jsme si pořádně prohlédli mohutné hory, vydali jsme se na cestu do ledovcové jeskyně. Ale abychom se k ledovci dostali, museli jsme využít lanovku. V jeskyni jsme například viděli vytesaného medvěda, královské trůny a miniaturní domečky. Po prohlédnutí obdivuhodné jeskyně jsme se dopravili zase lanovkou a zubačkou zpět do normální nadmořské výšky a dopravili se k centru města Chamonix, kde jsme měli rozchod na 4 hodiny. Čas strávený ve městě využil opět každý jinak. Mnoho z nás si ale zakoupilo na památku nějaké suvenýry. V domluvený čas jsme se všichni sešli u autobusu a mohli jsme vyrazit zpátky do České republiky.

Do Plzně jsme dorazili časně z rána. Rozdělili jsme si kufry a vyrazili jsme s krásnými zážitky do svých domovů. Jak zhodnotit tuto exkurzi? Počasí se vydařilo, pan průvodce byl skvělý, řidiči to s námi vydrželi a obrovský dík patří paní učitelce Brané, Vozkové a Hraběové za zorganizování a uskutečnění této exkurze.

Marie Škodová z VIII.A

Komentáře nejsou povoleny.