Návštěva v expozici České národní banky

Návštěva v expozici České národní banky

V pátek 28.4. 2023 se žáci devátého ročníku vydali do Prahy prohloubit své znalosti v oblasti ekonomie. Do našeho hlavního města jsme vyrazili časně ráno vlakem. Počasí tento den bylo opravdu aprílové, takže jsme užili sluneční brýle a později jsme ocenili teplou bundu a deštník.

Po příjezdu jsme se přesunuli do České národní banky, která sídlí v ulici Na Příkopě.

Zatoužili jste se někdy podívat do opravdového trezoru? My jsme tu příležitost dostali díky expozici „Lidé a peníze“, kterou připravila ČNB v prostorách bývalého trezoru své budovy.

Rozdělili jsme se na dvě skupiny, každá skupina tak měla jiného průvodce. Prohlídka začala promítáním krátkého animovaného filmu, který přibližuje nejen historii ČNB, ale i její úlohu a postavení v současné době. Měli jsme tak možnost se srozumitelnou, interaktivní a zábavnou formou dozvědět něco o fungování centrální banky a její roli v ekonomice. Poté nám průvodci vysvětlili základní pojmy jako je například inflace a nastínili stručnou historii banky. Ptali se žáků i na různé otázky, pokud žáci správně odpověděli, mohli si odnést záložku tvořenou útržky z bankovek na památku. Následně si žáci prohlédli exponáty, které dokládají vývoj platidel a peněz na území našeho státu. Za odměnu jsme si mohli na konci potěžkat pravou zlatou cihlu, která váží 12,6 kg.

Nejzajímavějším exponátem, který žáci mohli vidět, je největší evropská mince v nominální hodnotě 100 000 000 Kč, vydaná při příležitosti 100 let československé koruny. Autorem návrhu je Vladimír Oppl, který na lícní části mince zobrazil jednokorunový kolek, jenž byl v roce 1919 užit při kolkování stokorunové bankovky. Tato největší evropská a zároveň druhá největší světová mince váží přes 130 kg a má nejvyšší možnou ryzost, tj. 999,9/1000. Poprvé byla veřejnosti představena 31. ledna 2019.

Zpátky jsme se vraceli v pozdních odpoledních hodinách.

Sečteno, podtrženo a zváženo, žáci konstatovali, že exkurze byla vydařená.

Mgr. Eva Braná

Ohlasy žáků:

  • „Líbila se mi zlatá cihla a možnost si ji potěžkat.“
  • „Exkurze byla zábavná, ale trochu dlouhá.“
  • Nejvíce se mi líbila zlatá cihla, jen škoda, že jsme ji nedostali jako suvenýr domů.“
  • „Bylo tam zlato, hodně zlata …“
  • „Líbilo se mi, jak to paní průvodkyně vyprávěla.“
  • „Bylo to mega nice.“
  • Nelíbil se mi přístup pana průvodce, ale zbytek se mi líbil.“
  • „Bolely mě nožičky.“
Komentáře nejsou povoleny.